Automatyka do inteligentnego zarządzania budynkiem

Rozwój technologii sprawia, że możemy liczyć na coraz więcej interesujących rozwiązań w każdej dziedzinie. Wiele zadań może być wykonywanych szybciej i bardziej efektywnie. Dla ludzi technologia jest dużym udogodnieniem, dlatego warto ją wykorzystywać w codziennym życiu.

Automatyka a system alarmowy

instalacje automatykiPrzykładem może być system inteligentnego budynku, który pozwala nam na sterowanie konkretnymi urządzeniami w domu za pomocą kilku przycisków, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek innych czynności. Chcemy podnieść rolety, by wpuścić do pomieszczenia trochę słońca? Zamiast podchodzić do okna i przesuwać sznureczek tak, aby roleta podniosła się do góry – tylko wciskamy odpowiedni przycisk na panelu sterowania i roleta podnosi się automatycznie. Do takiego systemu automatyki możemy podłączyć też alarmy, instalacje oświetleniowe i wiele innych. Bez wątpienia będzie to miało wpływ na poprawę komfortu w domu, ale też pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa. Instalacje automatyki zintegrowane z systemem alarmowym są bowiem zwykle niezawodne, pozwalają nie tylko na wykrycie niebezpiecznej sytuacji, ale i na automatyczne wykonanie czynności, na przykład na powiadomienie służb (straży pożarnej w wypadku pożaru, policji w sytuacji włamania).

instalacje automatykiMy nie musimy się niczym przejmować, wszystko za nas wykonuje bowiem automatyka. Obecnie nowoczesne systemy mają nawet funkcje symulowania obecności – oznacza to, że w budynku w konkretnym czasie może włączać się oświetlenie, gdy nikogo nie ma wewnątrz. Jeśli obawiamy się włamań i kradzieży, jest to sposób, aby wprowadzić w błąd osobę postronną, która obserwowałaby nasz budynek. Jak widać, automatyka do inteligentnego budynku ma naprawdę wiele zalet. Nic więc dziwnego, że osoby, które mogą sobie na to pozwolić pod względem finansowym, decydują się na wdrożenie systemu inteligentnego budynku. Oprócz wymienionych zalet, wskazać można jeszcze na minimalizację kosztów modernizacji. Raz wdrożony system można modernizować, dodawać kolejne urządzenia, które mają automatycznie działać lub wykluczać z systemu wcześniej dodane. Nie jest to skomplikowane i przeprowadzi to każdy specjalista.

Chociaż obecnie jeszcze takie systemy inteligentnego budynku nie są bardzo popularne, to wiele wskazuje na to, że wraz z upływem czasu coraz więcej takich rozwiązań będzie stosowanych, aż w końcu automatyka obiektów budowlanych stanie się powszechna. To przyniesie każdemu wiele korzyści, przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo i obniży liczbę przestępstw takich jak włamania czy kradzieże.