Ogrzewanie altan, werand i tarasów

Werandy, altany i tarasy, a także balkony są wyjątkowo przyjemnym miejscem na odpoczynek, spotkania w szerszym gronie i posiłki. Niestety można się nimi nacieszyć w pełni tylko przez kilka najcieplejszych miesięcy w roku. W zimniejsze dni spędzenie w takim miejscu więcej niż kwadransa bywa nieprzyjemne, ponieważ w bezruchu szybciej się marznie.

Tradycyjne metody dogrzania mogą być nieskuteczne lub niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na ogrzanie tych miejsc, sama mogę wymienić przynajmniej dwa: butle gazowe z promiennikami oraz elektryczne promienniki podczerwieni.

Butle gazowe mają tę zaletę, że są mobilne, można je przestawiać w dowolne miejsce, w którym akurat będą potrzebne. Promienniki gazowe dają dużo ciepła, które można skierować w określoną stronę, dzięki czemu są skuteczniejsze. To również tanie rozwiązanie, jednak jego wadą jest sam rozmiar butli i jej ograniczona estetyka. Na małej powierzchni butla może być sporą przeszkodą w swobodnym poruszaniu się, a nawet może stanowić zagrożenie, gdyż łatwiej się o nią poparzyć.

Drugie rozwiązanie, droższe, ale znacznie wygodniejsze, to elektryczne promienniki, w których nośnikiem ciepła są krótkie fale podczerwone. Co ciekawe, energia fal zmienia się w cieplną dopiero w momencie zetknięcia się z jakąś powierzchnią. Oznacza to, że fale niosą energię przez powietrze bez jej strat i ogrzewają osoby czy przedmioty, które znajdują się w polu ich padania. Nagrzanie powietrza następuje dopiero, gdy ogrzana powierzchnia oddaje gromadzone ciepło.
Takie promienniki mają stosunkowo nieduże gabaryty, łatwo je zamontować samodzielnie i stanowią estetyczny dodatek do przestrzeni, do tego stopnia atrakcyjny wizualnie, że używane są do ogrzewania kościołów i zabytków.

 altana werandabutle gazowe

Dodaj komentarz

Close Menu