Czy warto zdecydować się na drewniany dom?

Na kontynencie oddalonym od Europy na zachód, w Ameryce, w krajobraz wpisały się domy drewniane. Budowa domów z drewna cieszy się tam długą tradycją. Takie domy wyglądają naprawdę pięknie i idealnie komponują się z naturą. W naszym kraju jeszcze nie wszyscy docenili estetykę oraz korzyści płynące z takiego budownictwa.

Budowa domów przez renomowaną firmę

budowa domów z drewnaU nas nadal prym wiodą budynki murowane, jednak czy ma to szansę się zmienić? Okazuje się, że popularność domów z drewna rośnie systematycznie, aczkolwiek powoli. Wszystko dzięki domom modułowym, na które zainteresowanie nieustannie rośnie. Wykonywane są one bowiem z drewna, jednak poszczególne elementy – ściany itd. tworzone są w fabryce. Na miejscu łączy się je jedynie w całość. Taki przebieg prac zdecydowanie skraca czas budowy. Zarówno budownictwo modułowe, jak i domy z drewna stawiane „tradycyjnymi” metodami, są jednak dosyć drogie. Koszty budowy mogą stanowić dla niektórych osób zaporę nie do przejścia, jednak być może wraz z rosnącą popularnością, ceny spadną. Tak czy siak, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią ekipę budowlaną – musimy mieć pewność co do jej doświadczenia oraz kwalifikacji, aby w efekcie jej prac powstał dom, który jest całkowicie bezpieczny w eksploatacji, a przy tym estetyczny.

budowa domów z drewnaBudowa domów z drewna w Łodzi prowadzona jest przez co najmniej kilka renomowanych firm. Warto więc zapoznać się z prezentowanymi przez nie cennikami, aby wybrać tę ekipę budowlaną, która nam najbardziej odpowiada. Drugą ważną dla nas kwestią będzie zastosowane w budowie drewno. To ma znaczenie zarówno dla budynków modułowych, jak i tych stawianych tradycyjnie. Według specjalistów, drewno konstrukcyjne nie może suszyć się krócej niż 10 lat! To rygorystyczne wymogi. Jednak drewno o wilgotności powyżej 18% nie będzie tak samo dobre jak to długo suszone. Za najlepsze drewno sporo zapłacimy, jednak będziemy mieć pewność, że konstrukcja odznaczać będzie się prawdziwą solidnością. Tańsze materiały mogłyby nie być na tyle wytrzymałe, a w przypadku domu, który ma przecież pełnić funkcję użytkową, nie warto ryzykować w ten sposób.

Drewno powinno być też w odpowiedni sposób zaimpregnowane, aby odznaczało się bardzo dobrą odpornością na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, i nie chodzi tu jedynie o warunki pogodowe, ale także o owady i insekty. Jeśli już znajdziemy odpowiednie drewno i dobrą ekipę budowlaną, możemy przystąpić do robót. Nie ma bowiem znaczenia to, jaką mamy obecnie porę roku – warunki zewnętrzne zupełnie nas nie ograniczają w budowie domów drewnianych!

Dodaj komentarz

Close Menu