Grawerowanie tworzyw sztucznych laserem

Często posiadamy różnego rodzaju materiały wykonane z tworzywa sztucznego. Nawet jeśli jest ono bardzo solidne i wydaje się, że istnieje bardzo mała szansa jego uszkodzenia, to raczej i tak wolimy nie ingerować w jego strukturę ze względu na wysoką tendencję do kruchości tego typu materiałów po większej ingerencji w jego strukturę.

Nowoczesne grawerowanie

laserowe grawerowanie Często one pękają, drą się na pasy, lub po prostu kruszą po odrobinę większym naruszeniu struktury. Często jednak nawet na tego typu materiałach chcielibyśmy zostawić cząstkę siebie, dlatego też laserowe grawerowanie plastiku jest świetną opcją. W przeciwieństwie do tradycyjnego grawerowania, nie ryje ono powierzchni materiału jaki przerabiamy. Taki klasyczny sposób wpłynąłby bardzo niekorzystnie na strukturę elementu wykonanego z tworzywa sztucznego. W przypadku żłobienia w plastiku, tworzą się dłuższe wióry, ostre, bardzo nierówne krawędzi i występuje całkiem spore ryzyko odłamania się odprysków. Dlatego też nowoczesna technologia okazuje się być zdecydowanie skuteczniejsza w tym wypadku. Laser nie ingeruje mechanicznie w strukturę plastiku, a zatem nie powstają żadne dziury, żłobienia, wióry, ani odpryski. Jego siła jest skoncentrowana na punkcie aktualnie grawerowanym, co w połączeniu z jej odpowiednim doborem daje nam rezultat w postaci bardzo gładkiego rowka, który w żaden sposób nie jest w stanie uszkodzić całej konstrukcji.

laserowe grawerowanie Technikę tę stosuje się przy materiałach, których tradycyjne, mechaniczne grawerowanie jest raczej niemożliwe. Tyczy się te wszelkiego rodzaju gumy, laminatów, czy akrylu. Większość z nich w takim wypadku zostałaby uszkodzona, lub zaczęła się kruszyć pod naporem wwiercającego się w nie metalu. Dlatego też klasyczna metoda coraz częściej ustępuje tej bardziej nowoczesnej. Grawerowanie laserowe stało się niezwykle popularne i jest przy tym niesamowicie wydajne. Najczęściej nie potrzebuje ono kompletnie człowieka do pomocy, wszystko wykonuje zaledwie jedna maszyna grawerska. Projekt odpowiedniego grawerunku wrzuca się do komputera, do którego odpowiednio wrzuca się odpowiednie wymiaru przedmiotu na którym ma się on pojawić. Wtedy ustawiamy odpowiednie wyśrodkowanie tak, aby nasze zdobienie zostało wykonane w miejscu w którym tego chcemy, nie w jakimś losowym. Dodajemy także informację o materiale z jakiego wykonany jest przedmiot.

Jest to niezwykle kluczowe by nie spowodować żadnych uszkodzeń. Program automatycznie dobiera siłę i skupienie wiązki lasera, tak aby wdzierać się tylko w zewnętrzną warstwę takiego materiału i go nie uszkodzić. Dodatkowo działa on tak szybko, że nie ma zbyt dużej szansy na stopienie, lub spalenie materiału, używany jest więc nawet do grawerowania drewna.

Dodaj komentarz

Close Menu