Jak wybrać meble do małej kuchni?

Aranżacja niewielkiej wielkości kuchni lub też o niespecyficznym kształcie jest zdaniem niezwykle trudnym. Wymaga bardzo szczegółowego planowania, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Nie sztuką jest zabudować ją szafkami od podłogi po sufit, ale wówczas sprawia wrażenie ciasnej.

Meble kuchenne ładne i pojemne

Meble kuchenneJak więc znaleźć złoty środek? W jaki sposób uczynić swoją kuchnię pomieszczeniem funkcjonalnym i nowoczesnym? Gdy wybieramy meble kuchenne do małego pomieszczenia, zaleca się zrezygnować z wysokiej górnej zabudowy. Lepiej jest zamontować wyłącznie szafki niskie. Ale nie zawsze są one wystarczające i niezbędne jest wtedy mocowanie półek u góry, najlepiej z frontami szklanymi lub z połyskiem. Dadzą one poczucie przestrzeni. W małych kuchniach, o ile to możliwe, jest ponadto wskazane poszerzenie blatu, a tym samym również całej dolnej zabudowy. Trzeba też zadbać o to, by meble kuchenne były jak najbardziej pojemne i funkcjonalne. Dobrym rozwiązaniem są szerokie szuflady otwierane na całej długości i zamontowane na solidnych prowadnicach. Można w nich przechowywać talerze i garnki, jak również ułożyć słoiki z przyprawami. Wytrzymają nawet bardzo duże obciążenie. Wiele osób chwali sobie również szafkę narożną. Jest stosunkowo głęboka, daje się na niej również zamontować dwukomorowy zlew narożny. Nie bez znaczenia jest też wygląd mebli.

Meble kuchenneIm bardziej nowoczesny, tym lepiej. Sprawdzą się w tym przypadku meble o gładkiej powierzchni, lakierowane (odbiją światło, potęgując wrażenie przestrzeni), bez uchwytów. Nadają pomieszczeniu lekkości i przestronności. Ciemna zabudowa nie jest wskazana. Lepiej zdecydować się na biel lub beż. Bardzo dobrym pomysłem w małych kuchniach jest montaż listew na ścianie i wyposażenie ich w haczyki i kosze. Można w nich przechowywać drobiazgi, które nie będą zajmować miejsca w szafkach czy na blacie roboczym. W ten sam sposób warto przechowywać kubki, które dodatkowo stanowić będą ozdobę pomieszczenia. Właściciele małych kuchni często również inwestują w mobilne meble kuchenne, np. szafki na kółkach. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, dają się łatwo przestawić z miejsca na miejsce. Piękna kuchnia to nie wszystko. Ze względu na specyfikę pracy w niej wykonywanej musi być również funkcjonalna. To bywa trudne w małym lub źle zaaranżowanych kuchniach.

Na szczęście dziś producenci mebli oferują takie produkty, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Szafki są bardzo pojemne. Wykorzystany jest niemal każdy ich centymetr. Nie bez znaczenia jednak jest wybór właściwych dodatków i akcesoriów, które nadają pomieszczeniu lekkości.

Close Menu