Jaki podkład wybrać pod panele?

Decydując się na położenie paneli podłogowych w swoim domu warto się zastanowić w jaki sposób należy to wykonać, by zadbać o odporność na usterki i niskie zużycie. Zazwyczaj wybiera się podkłady pod ten rodzaj podłoża, który nie jest przyklejany bezpośrednio pod wylewki. Uzyskuje się dzięki temu nie tylko zabezpieczenie przed zimnem gruntu, czy wilgocią, ale także pozwala się na swobodną pracę paneli w zależności od ucisku i temperatury.

Podkłady naturalne i sztuczne

podkład panelowyOdpowiednia sprężystość wpływa na równość i stabilność podłoża. Przy montażu paneli nie należy zastanawiać się czy warto skorzystać z podkładu. Znacznie lepiej postawić sobie pytanie jaki rodzaj pianki będzie pasował do wykończenia podłogi. Podkłady panelowe dzieli się przede wszystkim na te wykonane z materiałów naturalnych oraz sztuczne. Warto podkreślić, że drewniane podkładki nie współgrają z cementowymi podłożami, dlatego zdecydowanie częściej wykorzystuje się podkłady sztuczne. Wśród nich można znaleźć między innymi pianki, podkłady polietylenowe oraz polistyrenowe. Każde z nich stosuje się do innego rodzaju podłoża oraz typu ogrzewania występującego w domu. W przypadku ogrzewania podłogowego należy dopasować do powierzchni nie tylko grubość paneli, ale także podkład polistyrenowy posiadające specjalne dziurki odprowadzające ciepło, a jednocześnie służy jako wygłuszenie.

podkład panelowyNajpopularniejsze są jednak zwykłe pianki pod panele, które dostępne są w niskich cenach,a jednocześnie bardzo łatwo się je montuje. Ich minusem jest jednak fakt, że nawet te lepszej jakości mają krótką żywotność. Pośrednio można znaleźć podkłady polietylenowe, niededykowane do podłóg ogrzewanych. Poza dobrą izolacją są w stanie także zadbać o nierówności podłoża, które podczas kładzenia paneli nie mogą występować. Wśród naturalnych materiałów podkładowych największe uznanie zyskał korek pozyskiwany z kory drzewa. Dostępny jest zarówno w formie gotowych arkuszy, jak i rolki, dzięki czemu można samodzielnie dobrać sobie długość i szerokość arkusza do wielkości podłogi. Wybór podkładów na rynku jest bardzo duży, od tych naturalnych po sztuczne. Producenci cały czas szukają coraz to lepszych rozwiązań, by znaleźć połączyć dobrą izolację z wysoką jakością materiału i wygodnym użytkowaniem podłoża.

Dzięki temu możemy zadbać nie tylko o ciepło, ale również o hałas dobiegający na przykład z rur ogrzewania podłogowego. Należy jednak wybrać taki podkład, który będzie wysokiej jakości oraz bardzo wytrzymały, oszczędzając możemy narazić się na kolejne koszta związane z wymianą paneli bądź dodatkowym ogrzewaniem.