Zioła w doniczkach cz. 2

Różne zioła wymagają różnej ilości miejsca. Bazylii wystarczy doniczka o średnicy 10-15 cm, podczas gdy melisa i mięta potrzebuję przynajmniej 20 cm. Zioła można sadzić obok siebie w dużych donicach i skrzyniach, biorąc jednak pod uwagę, żeby nie mieszać ze sobą słabych roślin z tymi silnie się krzewiącymi, np. bazylii z miętą. Niektóre rosną lepiej, gdy się je zmiesza: wspomniana bazylia sobrze czuje się w towarzystwie cząbru i majeranku.

Wybór doniczki nie jest bez znaczenia. Poza zioła w doniczkachrozmiarem ważny jest też materiał. W plastikowych donicach ziemia szybciej się przesusza niż w glinianych. Do tego gliniane doniczki są cięższe, więc jest mniejsza szansa, że przewrócą się przy silnym wietrze.

Doniczki powinny mieć przynajmniej jeden otwór na dnie, który zapewni swobodny odpływ wody. Na dno należy wysypać warstwę żwiru, keramzytu lub potłuczonych doniczek – zapewnią dobry drenaż. W mniejszych doniczkach taka warstwa powinna mieć grubość ok. 2 cm, w dużych donicach i skrzyniach ok. 5 cm.

Zioła należy trzymać w nasłonecznionym miejscu, ponieważ uwielbiają światło. Postawione w cieniu będą rosły wolno, ciągnąc w kierunku słońca. Istotne jest ich umiejscowienie w domu, ponieważ źle znoszą suche powietrze, dlatego nie powinny stać nad grzejnikami. Lubią też umiarkowaną temperaturę (15-20 stopni Celsjusza). Szkodzą im gwałtowne zmiany temperatury i przymrozki, więc doniczki na balkon należy wystawiać po 15 maja, gdy szanse na przymrozki są już bardzo małe.bazylia

Z ziół należy jak najczęściej korzystać nie tylko z powodu ich walorów smakowych, zapachowych i zdrowotnych, ale również dlatego, że pobudzi to ich szybszy rozwój. Można – nawet trzeba – je przycinać, gdy nadmiernie się rozrosną. Obcięte w nadmiarze liście można suszyć lub mrozić.

W kolejnym wpisie opowiem o czyszczeniu, nawożeniu i przechowywaniu ziół po sezonie.

Dodaj komentarz

Close Menu