Listwa wykończeniowa do podłogi

Podłoga to nie tylko funkcjonalny element mieszkania. Pełni też rolę dekoracyjną. Zwróćmy uwagę, jak starannie wybieramy ją w trakcie remontu i jak dużą wagę przywiązujemy do faktury drewna, płytek czy innych materiałów podłogowych. Muszą one współgrać z całym wnętrzem, innymi słowy – być po prostu ładne.

Listwy ukrywające szczeliny

listwy wykończenioweBy jednak efekt był zadowalający, niezbędne jest zastosowanie elementów wykończeniowych. Od tego, jaki kolor podłogi – paneli podłogowych czy płytek – wybierzemy, w dużej mierze zależy wystrój wnętrza. Parkiet to sprawa niezwykle ważna. Nie warto na nim oszczędzać. Najlepiej jest kupić materiał nieco droższy, ale lepszej jakości, by przez lata służył nam odpowiednio. Niezwykle istotne tez jest ułożenie podłogi. Jeśli zrobimy to niestarannie lub niezgodnie ze sztuką budowlaną, zwłaszcza panele drewniane będą się odkształcać i wybrzuszać. A to narazi nas na dodatkowe koszty i będzie wyglądać nieestetycznie. Konieczne jest zatem pozostawienie przestrzeni dylatacyjnych. Te jednak same w sobie ładnie nie wyglądają, stąd potrzeba ich zamaskowania. Do tego celu wykorzystuje się listwy wykończeniowe do podłóg. Nie tylko ukryją szczeliny, ale też ochronią powierzchnię ściany przed zabrudzeniami i wilgocią.

listwy wykończenioweW przestrzeniach dylatacyjnych nie będzie też osiadać kurz i innego rodzaju zabrudzenia. Listwy podłogowe należy dobierać pod kolor podłogi. Są bowiem jej uzupełnieniem, a nie odrębnym elementem. W sklepach budowlanych najczęściej tuż obok paneli czy płytek ułożone są listwy. To ułatwia ich dopasowanie oraz zakup. Do wyboru są listwy w formie ćwierćwałków wklęsłych lub wypukłych. Kupić można modele narożnikowe i kątowe oraz listwy górne. Są też i te bardziej dekoracyjne, za które jednak zapłacić trzeba nieco więcej. Nie są to jednak duże koszty, a efekt jest bardzo zadowalający. Listwy podłogowe produkowane są w szerokiej gamie kolorystycznej. Idealnie wpisują się w wystrój wnętrz o charakterze nowoczesnym lub tradycyjnym. Każdy znajdzie idealny element wykończeniowy pasujący do aranżacji danego pomieszczenia. Trzeba też pamiętać, by regularnie listwy odkurzać, eliminując z nich kurz. Ale zakup listew wykończeniowych to jedno, równie ważny jest ich prawidłowy montaż.

Bez tego trudno o oczekiwany efekt. Listwy można mocować na klej lub za pomocą kołków. Ta pierwsza opcja wydaje się być tańsza, ale mniej korzystniejsza, bo z czasem listwa może ulec uszkodzeniu. Istnieje też ryzyko, że pod wpływem wilgoci się odklei. Lepiej mocować listwy przy pomocy kołków.

Close Menu