Instalacje fotowoltaicze sposobem na oszczędności

Projektując własny dom jednorodzinny z daleka od miasta, musimy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które mogą sprawiać nam problemy w utrzymaniu funkcjonalności całego przedsięwzięcia. 

Systemy fotowoltaiczne i ich korzyści dla domu

Instalacje fotowoltaiczne

Głównie chodzi tutaj o takie aspekty jak bezproblemowa dostawa prądu elektrycznego przez dostawcę. Nawet jeśli będziemy posiadać dobrze rozłożoną instalację, nie będzie to wcale oznaczało, że nie będziemy podatni na przerwy w dostawie czy różnego rodzaju awarie zewnętrzne. Dodatkowo energia traci na swojej mocy kiedy jest wysyłana na zbyt duże odległości, dlatego rachunki za prąd mogą być wysokie. Idealnym rozwiązaniem w takim razie jest postawienie na własne, domowe elektrownie, które pozwoliłyby nam nie tyle co oddzielić się od całej struktury publicznej, ale na pewno uzupełnić ją o solidne pokłady energii. Zazwyczaj w miejscach o płaskim podłożu i bez większych obiektów w okolicy, montowana jest domowa elektrownia wiatrowa. Przede wszystkim trzeba jednak sobie zdawać, że nie zawsze będziemy mogli korzystać z takiego rozwiązania. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 250 dni wietrznych w ciągu roku, które są w stanie efektywnie wpłynąć na pracę turbiny wiatraka. Najwydajniejsza jego praca jest wtedy, kiedy dostarczany wiatr jest równy, bez żadnych większych chwilowych porywów czy zmianie w sile. Dlatego stosuje się zazwyczaj sporej wysokości maszty, które zazwyczaj osiągają od 8 metrów aż do 20. Możemy akurat pod tym względem wykorzystać samą strukturę domu, gdzie często mocowane są wiatraki na froncie dachu, wykorzystując przy tym niewielkiej wielkości maszt. Jeśli jednak nie jest to dla nas opłacalną inwestycją, możemy wybrać systemy fotowoltaiczne, które nie są zależne od siły wiatru, ale od siły promieniowania słonecznego. Warto wiedzieć, że niektóre regiony w Polsce cechują się szczególnie wysokim nasłonecznieniem, gdzie dominuje głównie województwo lubelskie. Nieco bladziej pod tym względem wygląda północna część kraju, czy chociażby takie regiony jak południowa część Podkarpacia lub województwa dolnośląskiego. Decydując się więc na sprawne instalacje fotowoltaiczne, powinniśmy głównie zwracać uwagę na średnią ilość promieniowania słonecznego, które pada na strukturę ziemi w ciągu roku.

Zazwyczaj panele słoneczne są znacznie droższe w początkowej instalacji, jednak zazwyczaj ich wydajność pozwala im w pełni działać przez 20-30 lat. Zazwyczaj po tym okresie tracą znacznie na wydajności, jednak nadal mogą być stosowane do wytwarzania prądu. Nie zawsze jednak jest możliwość, aby dane panele zamontować w swoim budynku.

Dodaj komentarz

Close Menu