Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Każdy budynek, w którym przebywają ludzie, powinien być odpowiednio wentylowany – wymiana powietrza musi odbywać się bez przerwy, gdyż tylko świeże powietrze zapewnia nam dobre samopoczucie, a także ma wpływ na nasze zdrowie. Jeśli w powietrzu znajduje się zbyt dużo dwutlenku węgla, od razu zaczynamy czuć się zmęczeni i osłabieni.

Dlaczego warto zainwestować w wentylację mechaniczną?

wentylacja mechanicznaWarto pamiętać też o tym, że zła cyrkulacja powietrza może mieć wpływ na pojawienie się wilgoci w budynku – w końcu w domu pierzemy, gotujemy, czy myjemy się, co sprawia, że w powietrzu pojawia się więcej pary wodnej. Jeśli nie zostanie ona odprowadzona – stworzymy wilgotne i ciepłe środowisko, które bardzo lubią zwłaszcza wszelkiego rodzaju grzyby pleśniowe. Te mogą wywoływać alergie lub nawet osłabiać układ odpornościowy. Do tej pory w starym budownictwie wykorzystywano wentylację grawitacyjną, która miała jednak więcej minusów niż plusów. Na szczęście w nowoczesnych budynkach inwestorzy decydują się najczęściej na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest ona o tyle lepsza od wentylacji grawitacyjnej, że jej działanie zupełnie nie zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, a ponadto jest to rozwiązanie energooszczędne – jeżeli zależy nam na tym, aby nasz dom jednorodzinny był niskoenergetyczny lub nawet pasywny – wówczas najlepsza wentylacja mechaniczna z Poznania powinna być jego nieodzownym elementem.

wentylacja mechanicznaNajnowsze urządzenia pozwalają nawet na 90% odzysk ciepła z powietrza wywiewanego – to może zdecydowanie ograniczyć koszty ogrzewania! Według producentów, w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, możemy liczyć na nawet o 50% mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dzięki niższym stratom ciepła, nie musimy martwić się o urządzenia grzewcze o dużej mocy – wystarczą te tańsze i nie będzie miało to wpływu na warunki w domu! Warto zwrócić uwagę też na to, że nowoczesne rekuperatory posiadają dodatkowe funkcje, na przykład możliwość nawiewania chłodnego powietrza z zewnątrz – co jest przydatne zwłaszcza latem i z powodzeniem może zastąpić klimatyzację! Czy w takim razie wentylacja mechaniczna ma same zalety? Prawie.

Warto pamiętać o tym, że należy wykonywać regularne przeglądy (które przecież kosztują), aby mieć pewność, że wszystko działa jak należy. Ponadto sam zakup urządzenia to poniesienie większych kosztów (o 10 do 40%) niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Mimo wszystko wydaje się, że to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest dzisiaj najlepszym rozwiązaniem w zakresie cyrkulacji powietrza w budynkach.

Dodaj komentarz

Close Menu