Nowoczesne centra obróbcze i ich zalety

Sterowane za pomocą wydajnych komputerów maszyny są dzisiaj stosowane w praktycznie każdym zakładzie zajmującym się przetwórstwem różnego rodzaju tworzyw – zarówno tworzyw sztucznych, jak i metali czy celulozy. Dzięki nim człowiek jest w stanie produkować coraz bardziej precyzyjne detale, które wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi.

Stabilne centra obróbcze

pionowe centrum obróbcze cnc	CNC czyli centra komputerowe są bardzo często stosowane szczególnie w zakładach, które zajmują się obróbką skrawaniem. Skąd tak duży popyt na tego rodzaju maszyny? Obróbka skrawaniem należy do jednych z najczęściej stosowanych rodzajów wytwarzania bardzo skomplikowanych detali, które muszą być stworzone z bardzo dużą precyzją. Takim wymaganiom podlegają między innymi: części silników pojazdów i maszyn, urządzeń medycznych oraz instalacji pracujących pod bardzo dużym ciśnieniem. Sterowanie komputerowe daje bardzo dużo możliwości producentom podzespołów stalowych, ponieważ po wprowadzeniu wszystkie dane są szczegółowo analizowane i przetwarzane, a następnie na ich podstawie narzędzie obróbcze podejmuje prace. Dzięki odpowiedniemu skonstruowaniu głowicy oraz doborze wysokiej jakości frezów narzędzie jest w stanie wykonać nacięcia nawet z dokładnością do tysięcznych części milimetra.

pionowe centrum obróbcze cnc	Pionowe centra obróbcze CNC, takie jak nowoczesne frezarki, posiadają dodatkowo bardzo stabilną konstrukcję, która zapewnia sztywność maszyny podczas jej pracy. Znaczny ciężar oraz mocne połączenie ze sobą wszystkich elementów obrabiarki niweluje powstawanie błędów podczas wycinania detali. Sterowanie komputerowe ma jeszcze jedną, bardzo istotną dla producentów zaletę – ogranicza użycie innych urządzeń oraz czynności wykonywane przez operatora. Pozwala to na usunięcie błędów wykonawczych, które mogą powstawać podczas przekładania elementów z jednej maszyny do drugiej. Centrum obróbcze CNC bardzo często samo ustawia fragment stali względem konkretnych osi oraz dobiera odpowiednie narzędzia do skrawania. Dlatego w jednym cyklu jest możliwe wykonywanie otworów i nacięć o różnych średnicach i wielkościach. Dodatkową zaletą, którą posiadają centra obróbcze sterowane za pomocą komputerowych systemów CNC jest to, że pracują one znacznie szybciej niż inne maszyny.

Z tym ściśle związana jest wydajność procesu produkcyjnego, która znacznie się zwiększa. Dzięki temu przedsiębiorstwo jest w stanie realizować znacznie większe zamówienia w krótszym czasie. Zastąpienie kilku maszyn jednym urządzeniem CNC jest więc opłacalną inwestycją, która może zwiększyć zyski firmy.