Od czego zależy wielkość hali magazynowej?

Szkieletowe konstrukcje stalowe często są wznoszone po to, aby przedsiębiorstwo posiadało nową przestrzeń do magazynowania różnego rodzaju materiałów. Jednym z rodzajów takich konstrukcji są hale namiotowe, czyli odmiana tradycyjnych hal. Podstawowa różnica polega na sposobie połączenia konstrukcji z podłożem oraz zastosowanym rodzajem pokrycia ścian oraz dachu.

Proste hale na magazyny

hale namiotowe magazynoweW lekkich konstrukcjach przegrody budowlane najczęściej są wykonane z blachy trapezowej lub plandek, czyli cienkowarstwowego tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem mineralnym. Podczas projektowania hali namiotowej postępuje się bardzo podobnie, jak w przypadku innych konstrukcji stalowych, jednak w założeniach ciężar własny konstrukcji jest znacznie mniejszy. Jeżeli elementy nośne nie muszą przekazywać dużych naprężeń, mogą one być znacznie bardziej smukłe. W praktyce oznacza to wykorzystanie mniejszej ilości materiału i oszczędność. Duże hale namiotowe magazynowe są zbudowane w bardzo prosty sposób – konstrukcję nośną stanowią stalowe ramy. Rama zbudowana jest z dwóch rodzajów elementów: słupów oraz rygli, które bardzo często kształtują dach. W zależności od rozwiązania wyróżnia się rygle kratownicowe i belkowe (ich dobór jest zależny głównie od obciążeń oraz obliczeń konstrukcyjnych). Taki wiązar stanowi jeden z segmentów hali, a przestrzeń pomiędzy słupami nazywana jest nawą.

hale namiotowe magazynoweW zależności od tego, jak duża ma być przestrzeń użytkowa wznoszonego budynku, tak wiele wiązarów stawia się obok siebie. Rozstaw ram również jest zależny od wielkości obciążeń – zależy jednak także od tego, jaki jest przewidziany wymiar dłuższej ściany zewnętrznej. Bardzo często w przypadku hal namiotowych jest tak, że skrajne wiązary są dodatkowo wzmacniane, ponieważ są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych (np. wiatru). Po ustawieniu wszystkich wiązarów rozciąga się na nich plandekę lub montuje lekkie panele z blachy trapezowej, które pełnią jedynie funkcję osłonową (mają jedynie chronić wnętrze przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi). Standardowo hale można rozbudować nie tylko wzdłuż, ale także w poprzek, dokładając po bokach kolejne nawy.

W przypadku hal namiotowych bardzo rzadko sięga się po tego typu rozwiązania. Znacznie częściej budynki powstają jako jednonawowe. Stal jest jednak materiałem bardzo wytrzymałym, dlatego często szerokość nawy jest bardzo duża, a przestrzeń wystarczająca do magazynowania nawet wielu produktów i materiałów jednocześnie oraz poruszania się wewnątrz lekkich pojazdów, takich jak wózek widłowy.