Sposoby ogrzewania ogrodu zimowego

Ogrzewanie ogrodu zimowego to spory wydatek – przez przeszklenia ucieka znacznie więcej ciepła niż przez ściany, a temperaturę należy utrzymywać możliwie stałą i równomiernie rozłożoną. Oznacza to oczywiście zastosowanie lepszych, szczelniejszych – i droższych materiałów – na konstrukcję, a także droższego ogrzewania niż zwykłe grzejniki na ścianie, które nie pozwolą na równy rozkład ciepła w pomieszczeniu.

Temperatura w ogrodzie zimowym powinna wynosić około dwudziestu stopni. Będzie odpowiadała zarówno roślinom, jak i ludziom. Jeśli ogród ma stać się oranżerią dla roślin tropikalnych, temperatura powinna być o przynajmniej pięć stopni wyższa. Jej utrzymanie będzie jednak jeszcze bardziej kosztowne, a do tego pielęgnacja takich kwiatów jest trudna i wymagająca.

Najodpowiedniejszym typem ogrzewania ogrodu zimowego wydaje się ogrzewanie podłogowe. Dzięki niemu temperatura jest wyrównana, przy ziemi jest ciepło, nie ciągnie od niej zimnem, co mogłoby zaszkodzić bardziej wrażliwym roślinom stojącym na podłodze. Ogrzewanie wodne jest droższe w założeniu, ale jego eksploatacja będzie mniej kosztowna, z ogrzewaniem elektrycznym jest na odwrót. Kilka surowych zim może sprawić, że koszt ogrzewania okaże się bardzo duży.
Dodatkową zaletą jest wolne wychładzanie się podłogi, która w razie awarii ogrzewania długo pozostaje ciepła.

Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie kanałowe. Grzejniki umieszczone przy przeszkleniach pozwolą ogrzać zimne powietrze z nawiewników. Zaletą tej opcji jest fakt, że grzejniki zapobiegną roszeniu się szyb oraz możliwość szybkiego nagrzania pomieszczenia.

Zwykłe grzejniki ścienne nie są najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w dużych ogrodach. Głównym problemem związanym z nimi jest nierównomierny rozkład temperatury – rośliny najbliżej mogą się przegrzewać, a pozostałe, zwłaszcza najbliższe nawiewników, nie będą dostatecznie dogrzane. Problem można rozwiązać poprzez odpowiedni układ roślin oraz dodanie murków, na których można zawiesić grzejnik, aby ogrzać każdą część ogrodu.

tropikalne kwiaty

orchidea

Dodaj komentarz

Close Menu