Ogród zimowy na tarasie?

Stworzenie ogrodu zimowego na istniejącym już tarasie wydaje się najbardziej naturalnym rozwiązaniem, ograniczającym ilość prac niezbędnych do powstania ogrodu. Ale czy na pewno to dobre wyjście?

Pierwszym problemem związanym z tarasem może być jego rozmiar. Jeśli taras ma niewielką powierzchnię, może okazać się, że nie wystarczy ona na potrzeby wymarzonego ogrodu. Wówczas albo pogodzimy się z tym faktem, albo spróbujemy powiększyć jego powierzchnię, co niekoniecznie będzie oznaczało mniej czasu i prac niż postawienie całości fundamentów od zera.

Dostawienie części fundamentów do już istniejącego tarasu oznacza konieczność dobrego wymierzenia koniecznej wysokości, wzięcia poprawek na ewentualne osiadanie całości, pozostawienie między starą a nową płytą (oraz między nową płytą a ścianą domu) szczeliny dylatacyjnej, aby nowy fundament przy osiadaniu nie popękał, wyrównanie powierzchni… Jak widać, takie rozwiązanie powoduje sporo problemów.

Kolejną kwestią jest zapewnienie właściwej izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej podłogi. Jeśli taras znajduje się wyraźnie poniżej poziomu domu nie sprawi to większego kłopotu, lecz jeśli jest na takim samym poziomie, konieczne będzie skucie jego części, aby położyć izolacje przeciwwilgociową i 5 cm styroduru.

Zarówno w czasie budowy zupełnie nowego fundamentu, dobudowy części do tarasu jak i wykorzystywania wyłącznie tarasu należy upewnić się, że jego konstrukcja pozwala na utrzymanie obciążenia, jakim będzie konstrukcja ogrodu i szyby. Zależnie od rozmiarów i użytych materiałów, ciężar ten może wynosić kilka ton.

ogród zimowy

Dodaj komentarz

Close Menu