Ogrodzenia posesji publicznych i samorządowych

Tereny należące do skarbu państwa lub organów samorządowych mogą pełnić różnego rodzaju funkcje. W zależności od przeznaczenia możemy mieć do czynienia z terenami o dostępie wolnym lub ograniczonym. Niezależnie od tego, większość tych terenów jest ogradzana z czysto utylitarnych pobudek, związanych chociażby z zabezpieczeniem danego miejsca.

Ogrodzenia – jakie powinny być?

ogrodzeniaWarto pamiętać o tym, że ogrodzenia stosowane w przypadku terenów publicznych muszą być nabywane w drodze przetargów, gdyż takie są wymagania są stawiane przez prawo. Konieczne jest przestrzeganie ustalonych procedur, gdyż podejmowanie działań niezgodnych z prawem może narazić osoby decyzyjne na odpowiedzialność karną. Skupmy się jednak na kwestii związanej z użytkowymi aspektami ogrodzeń i bram wjazdowych. W przypadku obiektów publicznych trzeba pamiętać o tym, żeby montowane bramy wjazdowe były wytrzymałe i objęte wieloletnią gwarancją producenta. Jest to niezwykle istotny element, gdyż ogrodzenia i bramy w przypadku miejsc publicznych są intensywnie eksploatowane przez cały rok. Od tej zasady również można wskazać kilka wyjątków, ale tak na dobrą sprawę nie ma ich zbyt wiele. Znaczna część analizowanych obiektów to urzędy, placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie, a także zakłady usług komunalnych. Wszystkie z wymienionych powyżej przykładów to miejsca, z których korzystająogrodzenia obywatele i to praktycznie przez cały rok. Nie ma tutaj znaczenia czy mówimy o pacjentach szpitala powiatowego czy też petentach wojewódzkiego urzędu pracy. Zapewnienie bezpiecznego dostępu do budynku i posesji to podstawowe cele, które należy uwzględnić wybierając ładne ogrodzenia Poznań oraz bramy wjazdowe umożliwiające w miarę swobodny dostęp dla pojazdów. Ta kwestia może być rozwiązana w różny sposób. Wjazd przez bramę może być zupełnie wolny lub limitowany jedynie w określonych godzinach, ale czasami oprócz bramy funkcjonuje również dyżurka, która kontroluje podmioty dostające się na teren obiektu. W celu sprawnego przepływu osób i pojazdów niezbędna może się okazać automatyka do bram umożliwiająca bezproblemową obsługę bram bez konieczności ich ręcznego otwierania czy zamykania.

Dużą uwagę do ogrodzeń przykładają szczególnie samorządowcy z dużych ośrodków miejskich takich jak Poznań oraz inne miasta charakteryzujące się dużą liczbą mieszkańców, będące jednocześnie siedzibą dla wielu urzędów, instytucji oraz samorządowych jednostek organizacyjnych. Dosyć istotnym czynnikiem są rzecz jasna ograniczenia budżetowe, dlatego dominującym stylem elementów ogrodzenia jest prostota i neutralne kolory.

Dodaj komentarz