Okna z drewna – jak o nie dbać

Zalety drewna można wymieniać bez końca. Nic więc dziwnego, że materiał ten jest szeroko stosowany zarówno w budownictwie, wykończeniach, jak i w aranżacjach wnętrz. Jest nie tylko trwały, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim naprawdę elegancki, a przy tym ekologiczny.

Konserwacja okien bywa konieczna

konserwacja okienMimo jednak tych zalet, drewno wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji. Dotyczy to każdego elementu wykonanego z tego materiału, także okien. Okna z drewna są oczywiście w odpowiedni sposób zaimpregnowane, aby mogły charakteryzować się dobrą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, jednak konieczna jest także zwykła regularna pielęgnacja – mycie szyb i czyszczenie ram. W ten sposób można szybko pozbyć się zalęgającego kurzu oraz mikroorganizmów, które żywią się nim, a przy tym osłabiają strukturę drewna. Tutaj jednak powinniśmy uważać z doborem środków czyszczących – jeśli okno jest lakierowane, wówczas preparat z amoniakiem mógłby uszkodzić lakier. Dobrze przyglądajmy się więc składom produktów, które chcemy zastosować do czyszczenia drewnianego okna. Ale samo czyszczenie to jeszcze nie wszystko – warto pamiętać o regularnych przeglądach, które pozwolą nam na odkrycie nawet mikroskopijnych uszkodzeń. Czasami konieczne będzie skorzystanie z usługi, jaką jest fachowa konserwacja okien w Poznaniu.

konserwacja okienFachowcy bez problemu doprowadzą okno z powrotem do stanu takiego, w jakim było w momencie zakupu. Prace polegają na pozbyciu się zadrapań i otarć poprzez wygładzenie powierzchni za pomocą papieru ściernego oraz położenie farby. Konieczne jest także zadbanie o elementy ruchome, a więc te, które na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Powinniśmy je oczyścić i nasmarować, należy też sprawdzić stan uszczelek, aby upewnić się, czy są odpowiednio elastyczne i zapewniają właściwą szczelność. Czasami może być konieczna ich wymiana, którą również przeprowadzają profesjonaliści. Decydując się na regularne przeglądy, możemy być pewni, że dzięki temu nasze okna będą zawsze w nienagannym stanie. Do naszych zadań będzie należało wówczas jedynie czyszczenie szyb oraz odświeżanie ram poprzez pozbycie się kurzu i drobnych zanieczyszczeń.

Jeżeli mamy okienko w łazience, powinniśmy otoczyć je szczególną troską – w końcu w pomieszczeniu tym panuje o wiele bardziej wilgotny mikroklimat niż gdziekolwiek indziej, dlatego przeglądy takich okien powinniśmy przeprowadzać znacznie częściej, aby w porę zauważyć nawet najmniejsze mikrouszkodzenie czy zarysowanie, które sprawiłoby, że wilgoć mogłaby zacząć wnikać w strukturę drewna.

Dodaj komentarz

Close Menu