Okno to nie tylko rama

Większość z nas, stojąc przed wyborem nowych okien do domu, największą uwagę skupia na materiale, z którego wykonana jest rama okienna. Zastanawiamy się, czy warto zainwestować w okna z PVC, w okna drewniane, czy może najlepiej sprawdzą się okna aluminiowe. Tymczasem przecież okno nie składa się z samej ramy, oprócz niej i szyby konieczne jest także zastosowanie szprosów konstrukcyjnych oraz odpowiednich okuć.

Niezbędne części konstrukcyjne okna

oknaA nawet sam wybór szyby może okazać się nie taki prosty. Gdy zagłębimy się w temat, zobaczymy, że producenci proponują zestawy dwu- lub trzyszybowe, które różnią się między sobą parametrami technicznymi. W przypadku zestawu dwuszybowego, mowa jest jedynie o izolacji termicznej oraz akustycznej. Jeśli chodzi zaś o zestaw trzyszybowy, otrzymujemy wówczas także ochronę antywłamaniową. Aby była ona skuteczna, musi zostać wykonana ze specjalnego szkła laminowanego lub żywicowego. Jej obecność zdecydowanie utrudnia włamywaczowi zbicie okna. Z kolei pozostałe warstwy – czyli szyba energooszczędna, charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła, są więc naprawdę wyjątkowo szczelne, dzięki czemu ciepło nie ucieka nam przez nie, co może wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania. Stosując zaś warstwę z grubszego szkła, możemy ograniczyć hałas docierający do mieszkania.

oknaJeżeli więc zależy nam na tym – przy wyborze okna warto zwracać uwagę na parametr izolacyjności akustycznej szyby. Szczelne okna aluminiowe w Bydgoszczy cechują się zarówno dobrą termoizolacyjnością, jak i izolacyjnością akustyczną, dlatego z pewnością są dobrym wyborem. Pamiętajmy jednak też o doborze odpowiednich, spełniających nasze wymagania, szprosów konstrukcyjnych, czyli specjalnych elementów, których zadaniem jest podzielenie szyby okiennej na mniejsze części. W przypadku okna aluminiowego takie profile mogą być wyjątkowo cienkie, co daje dodatkowe, atrakcyjne efekty estetyczne. Jeżeli zależy nam na naprawdę estetycznym wyglądzie okna, powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie wygląd tych szprosów. W przypadku jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat okien, dokonanie dobrego wyboru może wydawać się ciężkie.

Już samo zastanawianie się, które okucie jest najlepsze – czy aluminiowe, czy może drewniane – może trochę potrwać. Nie warto jednak się spieszyć. Zazwyczaj stolarka otworowa służy nam przez naprawdę długie lata, dlatego po raz dokonanym zakupie nie będzie już niczym się przejmować. Może jedynie konserwacją, która jest naprawdę istotna w przypadku okien drewnianych.

Dodaj komentarz