Rekuperacja – krótka charakterystyka

Termin rekuperacja stosowany jest do określania jednego z rodzajów wentylacji jakim jest system wentylacji mechanicznej, w którym następuje odzysk ciepła ze zużytego powietrza, które następnie jest wykorzystywane do ogrzania świeżego, zewnętrznego powietrza.

Rekuperacja i optymalne warunki

rekuperacjaJeżeli chodzi o samo działanie tegoż systemu, to opiera się on na wymiennikach ciepła, które to mają na celu podgrzewanie świeżego powietrza. Świeże powietrze system ten pozyskuje z zewnątrz budynku za pomocą specjalnego otworu, który to nakierowuje zimne powietrze na wymiennik ciepła, a następnie przekierowuje je do wnętrza budynku. Zużyte i zanieczyszczone powietrze usuwane z pomieszczeń także przechodzi przez wymiennik ciepła, co pozwala na odzyskanie ciepła już raz wykorzystanego do ogrzania powietrza. Powietrze doprowadzane do budynku jest ogrzewane lub chłodzenie w zależności od tego jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Rekuperacja na śląsku pozwala na osiągniecie we wnętrzu pomieszczeń optymalnych warunków, jeśli chodzi o stężenie tlenu, jak i poziom wilgotności powietrza. Co więcej system ten pozwala także na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania, sięgających nawet 80%, podstawowej ceny ogrzewania. Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nie jest jedyna zaletą tego systemu.

rekuperacjaSystem ten został tak skonstruowany by zniwelować konieczność wietrzenia pomieszczeń, co pozwala uniknąć przeciągów, i innych uciążliwych zjawisk związanych z koniecznością wietrzenia. Ponadto rekuperacja umożliwia filtrowanie powietrza, co pozwala na ograniczenie liczbę zanieczyszczeń lotnych w powietrzu, które to przedostają się do wnętrza. Wiąże się to jednak z koniecznością regularnej konserwacji systemu w tym przede wszystkim z koniecznością wymiany filtrów. Dodatkowo system ten umożliwia montowanie dodatkowych rozwiązań, jak choćby jonizator, który to znacząco wpływa na jakoś powietrza. Jest to kwestia istotna zwłaszcza dla osób z problemami zdrowotnymi. Rekuperacja to najwydajniejszy system wentylacyjne, jednak zwiększa on zdecydowanie koszty inwestycyjne, dlatego najczęściej stosowany jest na obszarach dużych miast np. Katowice, Częstochowa (Śląsk), Warszawa, itd. oraz w ich bliskiej okolicy. Decydując się na tego typu rozwiązanie należy jednak pamiętać, że rekuperacja to nie klimatyzacja, a co za tym idzie nie daje ono takich samych możliwości.

Jeśli zależy nam nie tyle na świeżym, odpowiednio natlenionym powietrzu, co na kontroli temperatury to lepiej jednak zainwestować w system wentylacyjny jakim jest klimatyzacja.

Dodaj komentarz

Close Menu