Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych konstrukcji stalowych

W budownictwie wykorzystuje się powszechnie słupy stalowe oraz belki, które mają wpływ na nośność konstrukcji. Są one najbardziej popularne, ponieważ stal charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi – jest niebywale wytrzymała oraz trwała. Ponadto elementy stalowe nadają się do recyklingu.

Szeroki wybór zabezpieczeń konstrukcji

zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowychPo rozbiórce budynku można je wykorzystać ponownie w innym obiekcie i nie będzie to miało wpływu na jego trwałość. Ale należy mieć na uwadze to, że stal mimo bardzo dobrych parametrów, musi być odpowiednio zabezpieczana – chodzi tutaj o uzyskanie właściwości przeciwkorozyjnych, a także zabezpieczenie przeciwpożarowe. W pierwszym przypadku chodzi przede wszystkim o estetyczny wygląd danego elementu oraz o wydłużenie jego trwałości. Zabezpieczenie antykorozyjne może być wykonywane na różne sposoby, najczęściej wybiera się tutaj metodę ocynkowania ogniowego, a drugą równie popularną opcją jest malowanie proszkowe za pomocą specjalistycznej farby antykorozyjnej. Jeśli chodzi zaś o zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowych, tutaj wybór produktów jest o wiele szerszy. Wystarczy wspomnieć o farbach ogniochronnych, zaprawach lub tynkach.

zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowychNajpopularniejsze tutaj są zaprawy, ponieważ można je aplikować za pomocą metody natrysku, która jest szybka i nie wymaga dużego zaangażowania operatora, nie jest wysiłkowa. Oczywiście wszystkie wymienione materiały można nakładać na konstrukcję ręcznie, za pomocą wałka lub pędzla, jednak zazwyczaj wykonawcom zależy na szybkości, dlatego decydują się po prostu na natrysk ogniochronny. Taka zaprawa ogniochronna stosowana w natrysku charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami, nie tylko jest niepalna, ale także odporna na negatywne działanie czynników atmosferycznych – przede wszystkim odporna na opady, mróz, zmienną temperaturę oraz promieniowanie UV. Tynki ogniochronne także możemy nakładać natryskiem – wystarczy posiadać zwykły agregat tynkarski. Takie tynki są dobrym wyborem, ponieważ składają się z granulatu z wełny mineralnej o dobrych właściwościach ogniochronnych. Ale alternatywą dla wszelkiego rodzaju farb i tynków, i zapraw, są zabezpieczenia płytowe – tutaj stosuje się na przykład płyty z wełny mineralnej, ale możliwe jest wybranie także płyt gipsowo-kartonowych, jeśli tylko posiadają zbrojenie z rozproszonego włókna szklanego.

Dużą popularnością cieszą się też płyty silikatowo-cementowe dostępne w różnych gęstościach. Tak szeroki wybór materiałów ogniochronnych pozwoli nam stworzyć skuteczne zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji stalowej.

Dodaj komentarz