Wkłady kominkowe – co jeszcze trzeba kupić do kominka?

Kominek to coś, co nadaje naszemu pomieszczeniu niesamowitego charakteru. Spędzanie wieczorów przy kominki z gorącą herbatą i kocem na pewno jest idealnym przepisem na mroźny zimowy czy ponury jesienny wieczór.

Wkłady kominkowe dopasowane do ogrzewania

austroflammJednak żeby cieszyć się kominkiem w naszym domu to należy zadbać o jego montaż, jak również o akcesoria kominkowe. Zacznijmy od tego, że potrzebne będą nam dobre rury kominowe. Muszą być one szczelne i zapewniać dobre odprowadzenie dymu z kominka na zewnątrz. Rura jest dosyć długa i zakończona nasadą kominową, dzięki czemu deszcz czy śnieg nie będzie w nią wpadał. Poza rurami niezbędny jest odpowiedni wkład kominkowy. Polecane są szczególnie ekologiczne wkłady Austroflamm. Do wyboru mamy ich wiele rodzajów. Są wkłady kominowe kwasoodporne do kominków gazowych i olejowych, są wkłady żaroodporne do kominków na drewna. Inne będą też wkłady do kominków z płaszczem wodnym, czyli takim służącym do ogrzewania całego domu. Wkład powinien być odporny na działanie wysokich temperatur, jak również na substancje wydzielane podczas spalania. Źle dobrany wkład sprawi, że całość kominkowa będzie bardzo szybko się niszczyła, a może nawet stanowić niebezpieczeństwo, bo nietrwały wkład to nietrwały kominek. Warto zadbać o odpowiednie kratki kominkowe, montowane na ścianie czy na podłodze. Są one odpowiedzialne za przepływ powietrza i wentylacje.

austroflammDo kominków warto jest dokupić także liczne akcesoria. Pogrzebacz metalowy będzie idealny do przekładania gorących kawałków drewna, czy do dorzucania drewna lub rozpałki. Metalowa miotełka i szufelka pozwolą nam pozbyć się popiołu i kurzu powstałego po spaleniu drewna. Często popiół spada na podłogę, więc trzeba go szybko zebrać, a i do czyszczenia wnętrza kominka taka stalowa szufelka się przyda. Takie akcesoria często można dostać w zestawie na stylowym stojaku pasującym do kominka. Jeśli chodzi o czyszczenie Syzyf to polecane są do tego specjalne środki. Zwykłymi domowymi płynami możemy tylko rozmazać brud i się namęczymy podczas sprzątania. W dodatku ślady od ognia na szybie nie dadzą się tak łatwo usunąć nawet drucianą szczotką. Kupując specjalne preparaty czyszczące zaoszczędzimy sobie sporo czasu i wysiłku. Decydując się na kominek powinnyśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by był on dobrze i szczelnie zamontowany i na to by rury odprowadzające dym dobrze się sprawowały.

Dzięki nim dym nie będzie wpadał do pomieszczenia co jest nie tylko nieprzyjemne, ale może też być szkodliwe dla zdrowia. Przydatne będą też akcesoria do czyszczenia kominka oraz do przesuwania drewna.

Dodaj komentarz