Jaki kominek wybrać?

Kominki stają się coraz bardziej popularnymi elementami wystroju wnętrz szczególnie w salonie. Do niedawna kominki były tylko elementem wystroju, czasem służyły do dogrzewania pomieszczenia. Obecnie kominki można wykorzystywać także jako  źródło ciepła w całym domu.

Kominek, który zamontujemy w naszym salonie, może być:

  • z paleniskiem otwartym,
  • z kasetą kominkową,
  • z wkładem kominkowym.

Kominki z paleniskiem otwartym głównie służą nam jako ozdoba naszego salonu. Jeśli chodzi o takie kominki to większa ilość ciepła ucieka wraz ze spalinami przez komin. Kominki z takim paleniskiem najczęściej wykonuje się z cegły szamotowej, która jest odporna na wysokie temperatury. Bardzo często przy kominkach tego rodzaju montuje się ekran, który ma zapobiegać wypadaniu ognia oraz rozprzestrzenianiu się iskier.

Kominki z kasetą kominkową są alternatywą, jeśli mamy kominek otwarty, a chcemy, aby stał się zamknięty i dostarczał nam więcej ciepła do pomieszczenia. Kasety od wkładów różnią się posiadaniem dodatkowej blachy, która otacza komorę spalania oraz wylot ciepłego powietrza do pomieszczenia.

Kominki z wkładem kominkowym chyba w ostatnim czasie są najbardziej popularne.  Kominki z wkładem bardzo często są wyposażone w komorę z cieczą, która ma za zadanie ogrzewać inne pomieszczenia. Kominki z płaszczem wodnym działają na zasadzie centralnego ogrzewania, gdzie kotłem jest kominek. Kominki z wkładem, mogą być także powietrzne. W tym przypadku albo jest tylko nagrzewane otoczenie przy kominku, albo cały dom.  Jeśli chodzi o ogrzewanie całego domu, to wykorzystuje się specjalną instalację do dystrybucji ciepłego powietrza.

Kominek

Dodaj komentarz

Close Menu